Szerokie zastosowanie kołków wciskanych - gdzie możemy je spotkać?

Kupując meble do mieszkania zwracamy uwagę na to, żeby nie tylko pięknie się prezentowały, lecz także, aby były solidne i trwałe. Rzadko jednak zwracamy uwagę na to, w jaki sposób i za pomocą jakich akcesoriów poszczególne elementy zostały złączone. Rzadko kogo interesują takie niuanse, ale kiedy dochodzi do awarii, musimy wiedzieć, jakich elementów łączących możemy użyć.

Od pewnego czasu wśród systemów mocujących największą popularnością cieszą się te, których łączenie odbywa się za pomocą kołków rozporowych. Zastosowanie kołków wciskanych jest tak szerokie, że praktycznie na każdym kroku możemy się z nimi zetknąć, często nawet o tym nie wiedząc.

Przede wszystkim kołki wciskane znajdują zastosowanie w produkcji mebli. To właśnie na ich użyciu opierają się konstrukcje regałów, półek czy stelaży łóżek. Dzięki kołkom taka konstrukcja jest trwała, stabilna, a elementy łączące nie są widoczne.

Zaletą kołków jest także fakt, że ich montaż nie jest czasochłonny. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kołek do powierzchni, do której chcemy go zamontować. Warto wiedzieć, że w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów kołków. Tym, co jest wspólne dla wszystkich typów kołków rozporowych to wkręt, który rozpiera powierzchnię, nie doprowadzając przy tym do pęknięć, jak to się często zdarza, gdy do cienkich materiałów użyjemy gwoździ.

Bez trudu kołki zamontujemy w cegle, kamieniu, betonie, płycie kartonowo-gipsowej. Sam kołek wykonany jest najczęściej z bardzo twałej stali węglowej, choć znaleźć możemy bez trudu i te rodzaje kołków, które wykonane są z materiałów sprężystych - na przykład stali sprężynowej krzemowej.

Ze względu na zastosowanie kołków, można je podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza grupa to kołki ustalające. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego położenia poszczególnych elementów, tworzących łączenie. Drugą grupę tworzą kołki łączące, których zadaniem jest unieruchomienie jednego elementu względem drugiego. Trzeci rodzaj kołków to kołki kierujące - te znajdują zastosowanie w połączeniach ruchomych, gdzie jeden element ma możliwość przekierowywania się, podczas gdy drugi pozostaje nieruchomy.

Kołki rozporowe mają kształt walca lub stożka. Stosowane są przy konstrukcjach stalowych, w przemyśle budowlanym i wykończeniowym. Pomocne okazują się także przy montażu instalacji, oraz przy łączeniu schodów drewnianych z betonowym podłożem.

Szczególnie pomocne przy wszelkich pracach wykończeniowych okazują się kołki szybkiego montażu, które nie wymagają poświęcenia ich wkręcaniu tak długiego czasu, jaki jest potrzebny do montowania kołków tradycyjnych. Montaż jest możliwy bez angażowania do tego wielu osób, co wpływa nie tylko na tempo pracy, lecz także pozwala na większe oszczędności, z których zadowolony będzie nie jeden inwestor.

Powszechność zastosowania kołków wciskanych wpływa na możliwość ich szybkiego i łatwego zakupu. Obok małych sklepów z narzędziami, kołki wciskane możemy dostać także w każdym dużym markecie budowlanym oraz w sklepach internetowych. Szczególnie te ostatnie przyciągają wielu klientów, nie tylko właścicieli firm wykończeniowych, lecz także domowych majsterkowiczów, którzy uwielbiają wykonywać drobne prace remontowe na swój własny użytek.

Kołki wciskane stają się więc jednym z podstawowych elementów, które powinien mieć w swojej skrzynce z narzędziami każdy majsterkowicz, mniej lub bardziej profesjonalny. Obok tego dobrze jest się zaopatrzyć również w inne elementy: śruby, podkładki, wkręty, gwoździe.